آخرین نظرات
بدون نظر
جستجوی وبلاگ

تفاوت بین گاز R22 و گاز R410A

نوشته شده در4 دقیقه ها پیش توسط 94
علاقه مندی0

هر دو این سیستم های تهویه مطبوع در سراسر جهان در بطور مشترک استفاده می شوند. گاز R22 به عنوان فرئون شناخته می شود. در سال 2004، آژانس حفاظت از محیط زیست خنک کننده مبرد تهویه مطبوع گاز R22 را آغاز کرد. گاز R22 در سال 2030 کاملاً منسوخ خواهد شد. گاز R410A، که معمولاً با عنوان پورون شناخته می شود، جایگزینی برای گاز فرئون می باشد.


تفاوت بین گاز r22 و گاز r410

تفاوتهای اصلی مبردهای تهویه مطبوع R22 و R410A:

گاز R22 یک ترکیب شیمیایی منفرد است، "کلروفید ایفلورومتان"، یک نشت "بدون تأثیر منفی"  می باشد و از بین می رود ، نشت باید ترمیم شود، اما "تجهیزات خاموش" در تجهیزات مسکونی مجاز است. مبرد را می توان در حالت های مایع یا بخار شارژ کرد.
گاز R410A ترکیبی از سه ماده شیمیایی است که هر یک دارای فشار متفاوت است و مهمتر از آن یک مولکول با اندازه متفاوت است. اگر نشتی رخ دهد، سه مؤلفه با سرعت متفاوت نشت می کنند بنابراین شارژ باید در حالت مایع انجام شود و خاموش شدن آن مجاز است. نشت نیاز به حذف و بازیافت کل شارژ مبرد دارد، نصب خشک کن های جدید و شارژ مجدد فقط از طریق مایع امکان پذیر است.


از زمانی توافق بین المللی، پروتکل مونترال، انجام  شده است، مقدار گاز R22 به دلیل ترکیب شیمیایی، هر ساله محدود می شود. گاز R22 حاوی مقدار کمی از عنصر کلر است که به لایه اوزون در سطح بالایی در استراتوسفر آسیب می رساند. از آنجا که کمیت تولید شده هر ساله کاهش می یابد فدرال EPA حق واردات یا ساخت این مبرد را صادر می کند. تقاضا از عرضه پیشی گرفته است و گاز R22 به قیمت بی سابقه ای رسیده است، که در طی دو سال اخیر حدود 400 درصد افزایش یافته است. گاز R410A از نظر قیمت همچنان پایدار مانده است، با این حال نگران کننده است چون ممکن است از "پتانسیل گرمایش جهانی" برخوردار باشد و خواستار فاز اولیه این مبرد است که شاید در سال 2030 آغاز شود. فدرال قرار است جلساتی را برگزار کند برای مشخص کردن نهایی سرنوشت گاز R410.


جایگزین ها:

چندین مبرد دیگر برای جایگزین شدن گازهای R22 و R410 وجود دارد که راهی بازار می شوند. گاز NU-22 یا "New 22" یکی از همان جیگزین هاست. این گاز ترکیبی از چندین ماده شیمیایی است و با توجه به نشت و روش شارژ باید به روش مشابه گاز R-410a انجام شود. با این حال، برخی از سرویس دهنده های ناآگاه وجود دارند که تلاش می کنند بدون حذف گاز R-22 موجود در سیستم ،گاز NU-22 را به آن اضافه کنند. این ترکیب به هیچ عنوان کار نخواهد کرد و باعٍث بالا رفتن دما و فشار خواهد شد.


هشدار:

اگر شما بجای گاز R22، گاز NU-22 را در یک سیستم انتخاب کنید، باعث بالا رفتن فشار و گرما می شود که به سیستم تهویه شما و محیط زیست آسیب می رساند، بنابراین از نمودار شارژ صحیح برای تعیین ظرفیت و فشار استفاده می شود.


تفاوت نوع روغن:

این دو گاز برای روغن کاری قسمت های داخلی کمپرسور و TXV (شیر انبساط حرارتی) از دو روغن مختلف استفاده می کنند. گاز R-22 از روغن معدنی ساده، غیر سمی، ایمن، پایدار استفاده می کند در حالی که گاز R-410A از روغن Poly O Ester (POE) تا حدی عجیب و غریب استفاده می کند که معمولاً در موتورهای توربین جت یافت می شود. مبرد مورد استفاده با روغن موجود در سیستم مطابقت دارد و این یکی از دلایلی است که نمی توانید گاز R-22 را با گاز R410A در یک سیستم جایگزین کنید. علاوه بر این، روغن POE مورد استفاده با گاز R-410a فوق العاده هیدروسکوپی است و برای از بین بردن هرگونه رطوبت و بخار آب از سیستم باید نهایت دقت را انجام داد. روغن معدنی مورد استفاده با سیستم گاز R-22 فقط از نظر هیدروسکوپی بسیار ملایم است و میزان مراقبت از نظر آلودگی رطوبت بسیار متفاوت است.
به دلیل نگرانی از بابت استفاده از گاز R410A از بابت رطوبت ضروری است که از ابزارهای صحیح استفاده شود مثل: یک میکرون جداگانه و یک پمپ خلاء آزمایش شده که قادر به دستیابی به فشارهای 500 میکرونی است.


سایر مواد جایگزین :

ممکن است مبردهای دیگر آزمایش شده باشند، یکی از کاندیداها برای استفاده گاز پروپان است. با این حال بسیار قابل اشتعال است، بنابراین برای استفاده تجاری رد شده است، در حالی که گاز R-22 در ایالات متحده، کانادا و اروپای غربی به تدریج مصرفش کم می شود، اما هنوز هم رایج ترین مبرد مورد استفاده در جهان است و در بازارهای جهانی هزینه بسیار کمی دارد. دولت فدرال واردات R-22 را به شدت کنترل می کند و متخلفان قانون هوای پاک زندانی می کند.


تفاوت بین گاز R22 و گاز R410A

پیام بگذارید
پاسخ دهید
Please login to post a comment.

گفتگو

نمادهای مونوکالا را ببین

اینجا عمده فروشیه، فقط همکارا بیان تو

منو

برای ذخیره محصول مورد علاقه ، یک حساب کاربری رایگان ایجاد کنید.

ورود

برای استفاده از لیست محصولات دلخواه ، یک حساب کاربری رایگان ایجاد کنید.

ورود